400-lecie śmierci Szekspira

william szekspir

W tym roku cały świat obchodzi 400-lecie śmierci Szekspira. Z tej okazji wszystkie jego dzieła możecie pobrać za darmo w sklepie Book and Walk.

Szekspir to chyba najsłynniejsza postać świata literatury i jednocześnie jeden z najważniejszych symboli Wielkiej Brytanii. Według ostatnich badań instytutu British Council Szekspir jest najbardziej rozpoznawalną na świecie osobą związaną z Wielką Brytanią, wyprzedzając drugą w rankingu królowę Elżbietę II.  Jego dzieła zostały przetłumaczone na ponad 120 języków i stanowią element obowiązkowego programu edukacji w kilkudziesięciu krajach. Jeśli ktoś z Was nie przeczytał któregoś z dzieł Szekspira, może nadrobić teraz nadrobić zaległości, pobierając darmowego ebooka ze strony Book and Walk.

szekspir

Pisarz uznawany jest także za jednego z twórców współczesnego języka angielskiego – według badaczy wprowadził do niego kilkaset związków frazeologicznych i ponad 1000 nowych słów, które są używane do dzisiaj, m.in. takich jak alligator (aligator), eyeball (gałka oczna) czy addiction (uzależnienie). Udowodniono, że czytanie dzieł tego wybitnego pisarza rozwija umysł, ponieważ maksymalnie skupia uwagę. Mało tego, używanie szekspirowskiego języka pomaga w zabieganiu o względy kobiet. Według statystyk jednego z największych portali randkowych mężczyźni, którzy na swoich profilach wspominali lub cytowali Szekspira, mieli o 27% większe szanse na uzyskanie od kobiet odpowiedzi.

romeo i julia

Biografia Szekspira owiana jest tajemnicą. Nie ma najmniejszych dowodów na to, że William Szekspir posiadał dostateczną wiedzę i doświadczenie, by osiągnąć literackie mistrzostwo, widoczne w sztukach sygnowanych jego nazwiskiem. Nie mógłby być wybitnie uzdolniony literacko, gdyż miał niepiśmiennych rodziców. Dowodem ma być choćby akt ślubu rodziców Szekspira. Oboje zamiast podpisać się na nim, zaznaczyli pod swoimi imionami krzyżyk.W anglosaskiej humanistyce do dziś poszukuje się odpowiedzi na pytanie, kim był ten genialny dramaturg. Powstało wiele teorii. Najpopularniejszą z nich jest to, że był nim hrabia Edward de Vere z Oksfordu, faworyt Królowej Elżbiety. Jako główny dowód autorstwa Earla Oksfordu przedstawia się wątki autobiograficzne, które dworzanin mógł zawrzeć w szeregu sztuk teatralnych, czy sonet. Wielu szekspirologów wątpi w prawdziwość tej teorii, jednak to, czy teza ta jest prawdziwa wiedzą tylko współcześni jemu ludzie.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email będzie niewidoczny

*Subskrybuj nasz newsletter, aby nie przegapić najlepszych artykułów w serwisie!

Wpisz swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami.