5 najbardziej zakazanych książek wszechczasów

zakazane książki

Oto lista książek, które były lub są nadal zakazane, i którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, obyczajowej etc. Czy słusznie? Przekonajcie się sami!

1.DONATIEN ALPHONSE FRANÇOIS DE SADE – 120 DNI SODOMY CZYLI SZKOŁA LIBERTYNIZMU (1904)

sodoma

De Sade pisze o swojej książce: „jest najbardziej nieczystą opowieścią, jaka powstała od początku świata. Podobnej nie spotka się ani u starożytnych, ani u nowożytnych”. Traktuje ona o najbardziej mrocznej stronie ludzkiej natury, jaką jest pożądanie pełnej władzy nad drugim człowiekiem, chęć zadawania bólu na różne wymyślne sposoby i wola seksualnego spełnienia, dokonanego w sposób trudno wyobrażalny dla przeciętnego zjadacza chleba.

2. JAMES JOYCE – ULISSES (1918)

ulisses

Do niesławy i zakazów rozpowszechniania „Ulissesa” doprowadziło natomiast niespotykane w tamtych czasach wypełnienie go przez autora wulgaryzmami oraz opisami osiągania fizycznej satysfakcji, czy to w łóżku z kochanką, czy też podczas wypróżniania się w toalecie. W związku z tym, „Ulisses” pozostał zakazany w Stanach Zjednoczonych aż do 1933 r., a nie ułatwiło to też oczywiście wydania książki w mniej pruderyjnej Europie

3. VLADIMIR NABOKOV – LOLITA (1955)

lolita

Lolita to najgłośniejsza powieść Nabokova, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. Jest opisem seksualnej obsesji czterdziestoletniego mężczyzny na punkcie dwunastoletniej dziewczynki Dolores. Powieść przetłumaczono na kilkadziesiąt języków, wydawano ją w atmosferze kontrowersji i protestów, a autora pomawiano o pornografię i pedofilię. Obecnie uznawana jest za jedno z arcydzieł literatury światowej. Sfilmował ją w 1962 roku Stanley Kubrick i ponownie w 1997 Adrian Lyne.

4.GIOVANNI BOCCACCIO – DEKAMERON (1351)

dekameron-dzien-pierwszy

Znalazła się na rzymskim indeksie w 1559 roku, zakaz potwierdzono 5 lat później. W USA utwór ten pozostawał zakazany przez dziesięciolecia na podstawie dokumentu „Federal Anti-Obscenity Act” (1873). W 1954 roku trafił na czarną listę National Organization of Decent Literature za obsceniczność, wulgarność, lubieżność i brak przyzwoitości.

5. SALMAN RUSHDIE – SZATAŃSKIE WERSETY (1988)

szatańskie wersety

Szatańskie wersety to prowokacyjny symbol wolności słowa. Ta powieść wywołała burzę wśród wyznawców Islamu. Sam autor został obłożony fatwą, a każda osoba, która w jakikolwiek sposób wpłynęła na wydanie powieści, musiała zacząć martwić się o swoje życie. Wydana w 1988 roku książka zebrała krwawe żniwo już trzy lata później. W lipcu 1991 roku zamordowany został japoński tłumacz Szatańskich wersetów. W budynkach kilku wydawnictw podłożono bomby, a włoski tłumacz został pchnięty nożem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email będzie niewidoczny

*Subskrybuj nasz newsletter, aby nie przegapić najlepszych artykułów w serwisie!

Wpisz swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami.