5 najlepszych ekranizacji książek

Przeminęło z wiatrem

Dziś zebrałam dla Was 5 najlepszych ekranizacji książek, które najbardziej zapadły mi w pamięć.

Kino praktycznie od początku istnienia czerpie inspiracje z książek. Generalnie mówi się, że adaptacja książki nie jest w stanie dorównać jej oryginałowi. Ja także wolę najpierw przeczytać książkę, a potem dopiero obejrzeć film. Istnieją jednak ekranizacje, które nie tyle dorównują oryginałowi, ale doskonale uzupełniają się z książką. Z jednej strony to samodzielne arcydzieła, z drugiej – genialny „dyptyk” słowa i obrazu. Oto one:

1. Ojciec chrzestny, 1972

mario-puzo-ojciec-chrzestny

 

 

 

 

 

 

 

Książkę w wersji papierowej możecie zakupić tutaj.

To absolutny klasyk, który wyznaczył ramy gatunkowe filmu gangsterskiego. Dzięki współpracy reżysera Francisa Forda Coppoli i autora powieści Mario Puzo, powstał rewelacyjny scenariusz, dzięki któremu uniknięto kilku słabszych momentów występujących w książce. Coppola po mistrzowsku operuje obrazem, doskonale wie, kiedy słowa nie są potrzebne, kiedy wystarczy tylko symbol. Ten film trzeba obejrzeć!

2. Mechaniczna pomarańcza, 1971

Anthony-Burgess-Mechaniczna-Pomarańcza

 

 

 

 

 

 

 

Książkę w wersji papierowej możecie zakupić tutaj.

Kultowa powieść Anthony’ego Burgessa diagnozująca problem przemocy, hipokryzji, choroby społecznej. Jest to książka bardzo trudna, niekonwencjonalna i dla przypadkowego czytelnika niemal nie do przyswojenia, albowiem przyjmuje formę eksperymentu lingwistycznego. Stanley Kubrick wykonał kawał dobrej roboty, tworząc całkiem wierną adaptację filmową, jednak łatwiejszą do przyswojenia.

3. Przeminęło z wiatrem, 1939

Margaret-Mitchell-Przeminęło-Z-Wiatrem

 

 

 

 

 

 

 

Książkę w wersji papierowej możecie zakupić tutaj.

To film wszechczasów nakręcony na podstawie powieści Margaret Mitchell, w reżyserii George’a Cukora, Sama Wooda i Victora Fleminga. Opowiada o losach beztroskiej i bogatej Scarlett O’Hary i jej burzliwym związku z Rhettem Butlerem. Jest przykładem znakomitego kina epickiego zrealizowanego z ogromnym wyczuciem.

4. Lalka, 1977

Bolesław-Prus-Lalka

 

 

 

 

 

 

 

 

Książkę w wersji papierowej możecie zakupić tutaj.

 

Nakręcony w 1977 roku przez Ryszarda Bera serial „Lalka” jest najlepszą i najwierniejszą ekranizacją powieści Bolesława Prusa – jednego z najwybitnieszych polskich dzieł. Serial znakomicie oddaje klimat książki oraz szczegóły zdarzeń i miejsc, w których rozgrywa się akcja. Obejrzałam wszytskie odcinki prawie na raz, a to nie lada wyczyn, bo jest ich aż dziewięć.

5. Czekolada, 2000

JoanneHarris-Czekolada

 

 

 

 

 

 

 

Czekolada to film w reżyserii Lasse Hallström, nakręcony na podstawie powieści Joanne Harris. Nie powinien być oglądany przez widzów z pustym żołądkiem. Apetyczne czekoladki i trufle przedstawione w filmie, oddziałują na zmysły i pobudzają apetyt. Każdy, kto ich skosztuje czuje się bardziej szczęśliwy.

A Wy jakie ekranizacje książek polecacie? Z ciekawością czekam na Wasze propozycje.

Dodaj komentarz

Twój adres email będzie niewidoczny

*Subskrybuj nasz newsletter, aby nie przegapić najlepszych artykułów w serwisie!

Wpisz swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami.