Brookliński pisarz Jonathan Basile odtworzył Bibliotekę Babel Borgesa


Czternaście lat przed objęciem funkcji dyrektora Biblioteki Narodowej Argentyny Jorge Luis Borges napisał opowiadanie, w którym przedstawił wszechświat złożony z heksagonalnych pomieszczeń po brzegi wypełnionych regałami. Wszechświatem tym rządzą dwa prawa: wszystkie stanowiące go teksty składają się z jednakowych elementów: liter, spacji, przecinka, kropki; nie ma w rozległej Bibliotece dwu identycznych książek.

Biblioteka Babel Borgesa

Borgesowska idea Biblioteki Babel jest dziś metaforą Internetu – olbrzymiego, niemożliwego do ogarnięcie, nieustannie rozrastającego się hipertekstu.

Biblioteka Babel Borgesa

Brookiliński pisarz i programista Jonathan Basile postanowił odtworzyć Borgesowską wizję wszechświata na stronie internetowej http://libraryofbabel.info/

Biblioteka Babel Borgesa

 

Choć większość tomów zgromadzonych w internetowej Bibliotece Babel, podobnie jak w opowiadaniu Borgesa, jest czystym bełkotem, twórca projektu, idąc śladem narratora, ma nadzieję, że „to, co rozumne, zwycięży nad tym, co nierozumne” i na regałach odnajdą się także wszystkie przydatne książki, w tym „dzieła utracone w pożarze Biblioteki Aleksandryjskiej i wszystkie przyszłe arcydzieła”, które są jedynie „zagłuszone przez nieskończone strony bzdur”.

Dodaj komentarz

Twój adres email będzie niewidoczny

*Subskrybuj nasz newsletter, aby nie przegapić najlepszych artykułów w serwisie!

Wpisz swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami.