Czytanie na inteligentnym zegarku jest możliwe

czytanie na inteligentnym zegarku

Czytanie na smartwatchu, czyli na inteligentnym zegarku jest możliwe, pod warunkiem, że robimy to w inteligentny sposób. A to wszystko za sprawą aplikacji Spritz, która stanowi sposób na super szybki odczyt treści.

Do tej pory na inteligentnym zegarku można było najwyżej sprawdzić posty na Twitterze lub na Facebooku. Przeszkodą w czytaniu dłuższych tekstów był mały ekran gadżetu noszonego na nadgarstku ręki. Ten problem został rozwiązany. Nie, od tej pory to nie smartwatche będą większe, ale zmieni się ilość tekstu widocznego na ich tarczy.

Twórcy Spritza twierdzą, że podczas czytania najdłużej zajmuje nam przenoszenie wzroku na kolejne słowa, dlatego wpadli na pomysł, by w jednym czasie był wyświetlany centralnie tylko jeden wyraz, a każdy kolejny pojawiał się w jego miejsce. Spritz wyświetla pojedyncze wyrazy z określoną prędkością i z uwzględnieniem tzw. optymalnego punktu rozpoznawania (Optimal Recognition Point), który pozwala na skupieniu wzroku na danym słowie i odczytaniu go w znacznie szybszym tempie. Dzięki wyświetlaniu wyrazów w tym samym miejscu, nie musimy przesuwać wzroku, co również ma przyspieszyć i ułatwić szybkie przyswajanie treści. Dodatkowo oznaczenie odpowiedniej litery czerwonym kolorem ma sprawić, iż w ciągu minuty przyspieszymy odczyt aż do 1000 słów. A zatem zamiast tradycyjnego czytania od krawędzi do krawędzi kolejnych linijek tekstu, będziemy musieli przestawić się na dynamiczne zmiany kolejnych wyrazów. To tak jak w przypadku klatek filmu, które zmieniają się na tyle szybko, że nasz umysł potrafi odczytać całe zdania w mgnieniu oka, ale bez jego poruszania.

czytanie na inteligentnym zegarku

Twórcy Spritza twierdzą, że podczas czytania najdłużej zajmuje nam przenoszenie wzroku na kolejne słowa. Na rzeczywiste przetwarzanie treści poświęcamy zaledwie 20% czasu podczas czytania jakiegoś tekstu. Rozwiązaniem na to ma być algorytm Spritza, który sprawi, że podczas czytania nasze oko wpatrzone będzie w jeden, stały punkt. Chodzi mniej więcej o taki efekt:

aplikacja spritz

Wpm oznaczają słowa na minutę

Jak Wam się podoba ta inicjatywa? Według mnie jest to kolejna ciekawa alternatywa do tradycyjnego czytania, niemniej jednak ma ona swoje minusy. Taki sobób czytania eliminuje subwokalizację, czyli artykulację tekstu w myślach, bez której nie mówimy w myślach czytanych dialogów, nie tworzymy w głowie obrazu postaci, a cała treść wydaje się być pozbawiona emocji.

Co prawda niektórzy naukowcy są za tłumieniem subwokalizacji, twierdząc, że nie ma ona wpływu na doświadczanie tekstu i na wyobraźnię. Wedle tej teorii widząc zdjęcie przedstawiające ciekawe ujęcie, osoba oglądająca je nie wypowiada sobie w głowie nazw poszczególnym elementów widocznych na zdjęciu. Do świadomości treść fotografii trafia bez nazywania, co jest widoczne na zdjęciu.

Dodaj komentarz

Twój adres email będzie niewidoczny

*Subskrybuj nasz newsletter, aby nie przegapić najlepszych artykułów w serwisie!

Wpisz swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami.