Czytanie-najlepszy sposób na stres

czytanie

Czy wiedzieliście, że zaledwie 6 minut czytania zmniejsza poziom hormonów stresu nawet do 60%? Według badań neuropsychologa doktora Davida Lewisa, czytanie koi nerwy skuteczniej i szybciej niż spacer, słuchanie muzyki, czy filiżanka herbaty.

A dzieje się tak dlatego, ponieważ czytając odrywamy się od codziennych problemów i zmartwień, a uwagę skupiamy na tekście. Nasz mózg musi się skoncentrować na lekturze, a przeniesienie się nagle w świat powieści pomaga rozluźnić mięśnie i spowalnia bicie serca.

czytanie redukuje stres

Wielu z nas korzysta z różnych technik relaksacyjnych dla duszy i ciała – ćwiczy jogę, smaruje się olejkami eterycznymi, pije herbatki, zioła i napary. Te metody z pewnością pomagają, ale jak wynika z powyższej infografiki najlepszym antidotum na stres jest – książka. Poprawia: zdrowie fizyczne, zdolność empatii, zdrowie mentalne. Czytanie książek pomaga także budować relacje między ludźmi oraz rozwiązywać bieżące problemy poprzez przekazywanie gotowych rozwiązań.

czytanie redukuje stres

Samopoczucie czytelników powinien poprawić także fakt, że zgodnie z badaniami, osoby regularnie czytające książki angażują się w akcje charytatywne i przekazują pieniądze potrzebującym bardziej niż ci, co nie czytają.

czytanie redukuje stres

A zatem dobra lektura (przede wszystkim beletrystyka) nie tylko wzbogaca słownictwo, rozwija wyobraźnię, poszerza horyzonty, kształtuje charakter, ale także stanowi doskonały sposób na stres i poprawia samopoczucie. Pamiętajmy o tym i w gąszczu codziennych obowiązków postarajmy się trochę zwolnić i wygospodarować te kilka minut na czytanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email będzie niewidoczny

*Subskrybuj nasz newsletter, aby nie przegapić najlepszych artykułów w serwisie!

Wpisz swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami.