Czytanie zwiększa poziom empatii

empatia

Naukowcy twierdzą, że kontakt z literaturą piękną rozwija nie tylko wyobraźnię, ale przede wszystkim empatię, która jest niezbędna w kontaktach międzyludzkich.

Co to jest empatia i do czego jest ona nam potrzebna?

Empatia jest umiejętnością bardzo różnie definiowaną. Najprościej mówiąc empatia to zdolność wczuwania się w emocje drugiego człowieka, możliwość umieszczenia siebie w tzw. mentalnych butach innej osoby tak, by zrozumieć własne emocje i uczucia.

Skąd bierze się zdolność empatii? Czy jest to cecha nabyta?

Według  znanego profesora psychopatologii Simona Barona-Cohena o prawidłowym rozwoju tych części mózgu, które odpowiadają za empatię decyduje głęboka i bezpieczna więź z opiekunem w pierwszych latach życia. Zdolność do wczuwania się w uczucia innych sprawia, że dzieci stają się mniej agresywne, są bardziej lubiane przez rówieśników i dorosłych, odnoszą więcej sukcesów. A zatem nauczenie dzieci empatii może przynieść ogromne korzyści!

„E-book Teoria zła jest dostępny w Book and Walk w promocyjnej cenie”

teoria zla

 

 

 

 

 

 

 

 

W swej najnowszej książce pt. „Teoria zła” Simon Baron-Cohen twierdzi, że to właśnie brak empatii jest przyczyną zła, jakie wyrządzamy innym. Wielu morderców, psychopatów jest pozbawionych tej zdolności.

Jak rozwijać empatię?

Jak się okazuje jednym z najlepszych sposobów rozwijania empatii  jest czytanie literatury pięknej. Powieści pozwalają nam postawić się na miejscu bohaterów, co przekłada się na prawdziwe życie – dzięki temu jest nam łatwiej wyobrazić sobie, co prawdziwi ludzie czują w danej sytuacji i lepiej ich zrozumieć.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email będzie niewidoczny

*Subskrybuj nasz newsletter, aby nie przegapić najlepszych artykułów w serwisie!

Wpisz swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami.