Czytnik czy aplikacja do czytania ebooków?

kindle vs nook vs ipad

Ten artykuł powstał z myślą o początkujących e-czytelnikach, którzy nie wiedzą jeszcze, czy wybrać aplikację otwierającą pliki EPUB czy MOBI i czytać na urządzeniach mobilnych, czy może zainwestować w kupno czytnika.

Ebooki dostępne w księgarniach internetowych możemy czytać na dwa sposoby: na czytnikach ebooków lub za pomocą aplikacji na komputery i urządzenia mobilne. Co to są aplikacje do czytania? Są to na ogół darmowe i zoptymalizowane programy, działające zarówno na urządzeniach stacjonarnych jak i mobilnych, prezentujące w interaktywny sposób treści multimedialne.

Większość aplikacji umożliwia synchronizację między urządzeniami: kończysz czytać książkę na jednym czytniku, a kiedy ponownie otwierasz ją na innym – wyświetla się strona, na której skończyłeś czytanie. Dzięki aplikacjom do czytania ebooków masz możliwość dostosowania parametrów urządzenia do swoich potrzeb. Możesz na przykład tworzyć zakładki i notatki, zmieniać tryb dzienny i nocny lub regulować jasności tła.

Ale jeśli dana aplikacja nie odpowiada twoim preferencjom, zawsze możesz ściągnąć na swoje urządzenie inną. W przypadku czytnika ebooków nie możesz tego zrobić, ponieważ czytniki mają na stałe wbudowane oprogramowanie przeznaczone do czytania książek elektronicznych.

Windows-phone-ikona

iOS-ikonaAndroid-ikona

 

Wiele dyskutuje się na ten temat, jakie urządzenie jest najbardziej odpowiednie do czytania ebooków. Muszę przyznać, że korzystanie z interaktywnych aplikacji to świetna rozrywka, jednak poważne czytanie książek elektronicznych wymaga czytnika e-booków, czyli urządzenia, które służy wyłącznie do tej jednej rzeczy. Najważniejszy w czytnikach e-booków jest ekran oparty na technologii papieru elektronicznego. Nie powoduje on zmęczenia oczu, gwarantuje najlepszy komfort czytania, porównywalny z książką papierową. Istotną jego cechą jest bardzo niski pobór prądu, dzięki któremu na jednym ładowaniu, urządzenie umożliwia czytanie w okresie do kilku tygodni (ekran e-papierowy zużywa energię tylko przy zmianie stron). A zatem ja na waszym miejscu zainwestowałabym w czytnik, ale oczywiście wybór należy do was.

Dodaj komentarz

Twój adres email będzie niewidoczny

*Subskrybuj nasz newsletter, aby nie przegapić najlepszych artykułów w serwisie!

Wpisz swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami.