Google chce opatentować interaktywną książkę

interaktywna książka

Koncern Google pracuje nad technologią, która będzie wykorzystywała dawny pomysł, jednakże w nieco nowocześniejszej wersji, wzbogaconej o technologię rzeczywistości rozszerzonej (AR – z ang. Augmented Reality).

Książki interaktywne nie są nowym wynalazkiem, ponieważ pamiętamy je jeszcze z najmłodszych lat. Chodzi o książki zawierające ruchome elementy, które podczas przewracania kartek rozkładały się tworząc efektowną trójwymiarową scenerię, wykonaną z kartonu.

Internetowy gigant wpadł na pomysł przeniesienia tego rozwiązania do cyfrowego świata, o czym świadczy wniosek patentowy złożony przez tę firmę w amerykańskim urzędzie. Pomysł nosi nazwę Interaktywna Książka z sensorami nacisku oraz ruchomymi elementami.

Chodzi o urządzenie, które będzie wyświetlało w przestrzeni ponad rozłożoną książką elementy z jej treści. Co ciekawe, nie trzeba do tego posiadać żadnych gogli VR czy AR, gdyż w grzbiet byłby wbudowany niewielki projektor, wyświetlający obraz bezpośrednio na stronach.

interaktywna książka

Kolejny patent nazywa się „Media Enhanced Pop-up Book”. Wykorzystuje on podobną koncepcję do poprzednika, jednakże dodatkowe treści miałyby być wyświetlane na smartfonie lub tablecie i ściśle połączone z książką. Każdej stronie fizycznej książki towarzyszy wirtualny obraz, który można wyświetlać na smartfonie lub tablecie.

Oba patenty brzmią nieco futurystycznie,  i trzeba pamiętać, że nie ma pewności, czy internetowy gigant zechce kiedykolwiek zrealizować taką koncepcję. W każdym razie pomysł brzmi bardzo interesująco.

Dodaj komentarz

Twój adres email będzie niewidoczny

*Subskrybuj nasz newsletter, aby nie przegapić najlepszych artykułów w serwisie!

Wpisz swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami.