Hollywood realizuje film na podstawie Mistrza i Małgorzaty

Mistrz i Małgorzata

Powstanie adaptacja jednej z najsłynniejszych powieści XX. wieku. Chodzi o książkę „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa.

Ma to być wielkometrażowy film fabularny o budżecie od 50 do 100 milionów dolarów. Podobno o prawa do zrealizowania tego przedsięwzięcia starano się ponad 10 lat. To bardzo dobra wiadomość dla miłośników tej lektury, aczkolwiek, miejmy nadzieję, że film nie będzie realizowany wyłącznie pod gust amerykańskiej publiczności, która lubi sztampową dramaturgię i pretensjonalnym patos.

Mistrz i Małgorzata

Tym bardziej, że Mistrz i Małgorzata ma genialną fabułę, której uproszczenie byłoby wręcz grzechem. Powieść ta rozgrywa się na wielu płaszczyznach. Michał Bachtin – rosyjski teoretyk literatury – nazwał ją menippeą, czyli utworem wywodzącym się z tradycji karnawałowo-ludowej, w który pierwiastki fikcji i fantastyki łączą się z rzeczywistością. Jest to książka zagadkowa, wieloznaczna. Dlatego twórcy filmu powinni w jego przypadku szczególnie pozostawić odbiorcy możliwość wolnej interpretacji.

Tych, którzy jeszcze nie czytali tej książki, zachęcamy do nadrobienia zaległości i polecamy ebooka w księgarni Book and Walk.

Dodaj komentarz

Twój adres email będzie niewidoczny

*Subskrybuj nasz newsletter, aby nie przegapić najlepszych artykułów w serwisie!

Wpisz swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami.