Kobiety kupują, mężczyźni krytykują

czytają głównie kobiety

Jak wynika z raportu amerykańskiej organizacji „Vida”, książki kupują głównie kobiety, natomiast recenzje w prasie pisane są w pierwszej kolejności przez mężczyzn i skupione są na pisarzach – mężczyznach.

Najgorszy wynik odnotował magazyn „London Review of Books”. Na jego łamach pojawiło się 527 związanych z literaturą mężczyzn i tylko 151 kobiet. Jedno z najbardziej prestiżowych pism – „The New York Review of Books” wypadło niewiele lepiej. Mamy tu 677 mężczyzn i tylko 242 kobiety, czyli aż 79,5% autorów omawianych książek i tekstów o nich stanowili mężczyźni. Jak widać literatura pisana przez kobiety jest wciąż uznawana za gorszą.

badania przeprowadzone przez organizację "Vida"

Co prawda „Vida” skupia się na krajach anglojęzycznych, ale wystarczy przekartkować kilka magazynów zajmujących się literaturą, aby stwierdzić, że w Polsce sytuacja wygląda podobnie. Jest to tym bardziej zaskakujące, że wśród osób kupujących i czytających książki jest zdecydowanie więcej kobiet.

Szowinizm ujawnia się nie tylko wtedy, gdy dobra powieść napisana przez kobietę automatycznie ląduje w szufladce na literaturą popularną. Widoczny jest także, gdy książki opisujące „męski świat” recenzowane są jako takie, które ukazują uniwersalne prawdy o ludzkiej egzystencji, podczas gdy powieści napisane przez kobiety, których bohaterkami także są kobiety, nie są nawet przez krytyków czytane” – taką diagnozę postawili w tekście opublikowanym w Dzienniku Opinii Anna Dziewit-Meller, Remigiusz Grzela, Joanna Laprus-Mikulska, Grażyna Plebanek i Katarzyna Tubylewicz.

Jeśli zależy nam na równości, albo po prostu na dostępie do lepszej literatury, powinniśmy przemyśleć sposób, w jaki książki pisane przez kobiety są wydawane i promowane i przy wyborze następnej lektury postarać się nie kierować stereotypami.

Dodaj komentarz

Twój adres email będzie niewidoczny

*Subskrybuj nasz newsletter, aby nie przegapić najlepszych artykułów w serwisie!

Wpisz swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami.