Na jakich urządzeniach możemy czytać ebooki?

Urządzenia do czytania ebooków

 

W niniejszym artykule postaram się w prosty sposób przedstawić kilka typów urządzeń, na których możemy czytać e-publikacje. Aby lepiej zrozumieć możliwości, jakie dają nam e-booki, najpierw musimy wiedzieć, na czym chcemy je czytać. Ale należy pamiętać, że jak ze wszystkim, w tej kwestii również nie znajdziemy idealnego rozwiązania, albowiem każde urządzenie ma swoje plusy i minusy.

Smartfon

Największą zaletą smartfonów jest niewątpliwie to, że są małe i można je nosić zawsze przy sobie. Pod względem rozmiarów największe smartfony nie przewyższają najmniejszych czytniki e-booków. Kolejnym mocnym punktem smartfonów jest ich waga, która nie przekracza 300 g. Jednocześnie smartfony posiadają funkcje tabletu i tak jak on ogromną ilość aplikacji i gier.

Natomiast dużym minusem jest mały ekran LCD. W przypadku próby czytania ebooka na pełnym słońcu, czytanie staje się niemożliwe. Dodatkowo dochodzi szybkość wyczerpywania się baterii. Poza tymwiększość tego typu sprzętu ma ekrany TFT, które bardzo męczą wzrok swoim podświetleniem.

Tablet PC

Tablety stają się coraz bardziej popularne przede wszystkim dlatego, że oferują te same funkcje, co każdy komputer osobisty, a przy tym są niekłopotliwe w transporcie. Dzięki dużemu ekranowi, czyta się na nich wygodniej niż na smartfonach, jednak podobnie jak smartfony, nie mogą się pochwalić doskonałym akumulatorem, który wytrzymuje max. 8-10 godzin.


Oprócz tego pochłanianie na nich większej ilości tekstu jest męczące. Mimo że prawdziwy wolumen czytania dokonuje się na tabletach, nie są one zaprojektowane w pierwszej kolejności z myślą o e-czytelnikach. Dla kogo więc tablet? Dla tych, którzy często przeglądają Internet, używają Facebooka, grają w gry, oglądaj filmy. Jednym słowem, dla tych, którzy preferują urządzenia multimedialne, wielofunkcyjne.

E-czytnik

Co do e-czytnika przekonamy się dopiero, gdy zaczniemy go używać. Jest on stworzony dla tych, którzy cenią sobie rytuał związany z czytaniem. Komfort czytania z e-papieru jest porównywalny z tradycyjnym drukiem. W e-czytnik powinny zainwestować te osoby, które chcą skupić się tylko i wyłącznie na czytaniu, bez jednoczesnego sprawdzania poczty, czatowania na facebooku i odbierania telefonów.

Kolejnym argumentem przemawiającym za czytnikiem jest o wiele dłuższy czas działania na jednym ładowaniu. Podczas gdy inne urządzenia wytrzymują około kilku godzin, czytnik e-booków działa nawet kilkanaście dni. Oprócz tego jest bardzo czytelny w pełnym słońcu, nie odbija światła i nawet przy ostrym kącie nachylenia tekst jest dobrze widoczny. A zatem jeśli jesteś fanem hardkorowego czytania, powinieneś zaopatrzyć się w tego rodzaju sprzęt, zwłaszcza, że dostępność ebooków na polskim rynku jest coraz większa. Problem pojawia się wtedy, gdy zapuszczamy się na inne obszary czytelnicze niż beletrystyka. Albowiem tam, gdzie pojawiają się kolorowe grafiki, zdjęcia, itd. e-czytnik niestety nie sprawdza się najlepiej.

Jak widać istnieje wiele sposobów, które umożliwiają czytanie e-booków. Mam nadzieję, że artykuł przybliżył Wam nieco praktyczną stronę używania tych urządzeń i pomoże dokonać wyboru.

Dodaj komentarz

Twój adres email będzie niewidoczny

*Subskrybuj nasz newsletter, aby nie przegapić najlepszych artykułów w serwisie!

Wpisz swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami.