Olga Tokarczuk laureatką nagrody Nike za „Księgi Jakubowe”

Księgi Jakubowe

Olga Tokarczuk dostaje Nike po raz drugi. Pierwszy raz otrzymała ją w 2008 roku za powieść „Bieguni”.

Księgi Jakubowe” to licząca ponad tysiąc stron powieść historyczna o Jakubie Lejbowiczu Franku, samozwańczym XVIII-wiecznym mesjaszu z Podola. Jest to powieść naprawdę wielowątkowa. Występuje tam dziesiątki postaci historycznych i takich, których historia nie zanotowała. Jej akcja przesuwa się systematycznie na zachód – zaczynamy od Podola w 1752 roku, a kończymy w Offenbachu na początku XIX w.

Jakub Frank był postacią bardzo złożoną, kontrowersyjną o niewątpliwej charyzmie. Pochodził z Żydów sefardyjskich, których było sporo na pograniczu polsko-tureckim, i w którymś momencie swojego życia ogłosił się mesjaszem, czym wywołał niemałe zamieszanie w Rzeczpospolitej. Ta książka opowiada historię jego i jego ludzi, którzy mu towarzyszyli w tej zupełnie brawurowej podróży poprzez kraje, religie, a także poprzez języki.
promocje
Książka Olgi Tokarczuk jest wyjątkowo aktualna, ponieważ w gruncie rzeczy mówi o współczesności. Opowiada o narodzinach świata ogromnych różnic kulturowych i religijnych. etnicznych.

NIKE jest nagrodą za najlepszą książkę roku. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł oraz statuetkę Nike dłuta Gustawa Zemły.

Wszystkie e-booki Olgi Tokarczuk do zakupienia w Book and Walk w wyjątkowo promocyjnej cenie!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email będzie niewidoczny

*Subskrybuj nasz newsletter, aby nie przegapić najlepszych artykułów w serwisie!

Wpisz swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami.