Jaki jest poziom czytelnictwa w Polsce?

czytelnictwo w Polsce

Systematycznie prowadzi się badania dotyczące poziomu czytelnictwa w Polsce. W Polsce podstawowym ośrodkiem prowadzącym badania nad czytelnictwem jest Biblioteka Narodowa.

Wyniki wskazują, że w okresie poprzedzającym badanie przynajmniej jedną książkę przeczytało 41,7 % Polaków. Choć poziom czytelnictwa jest zastraszająco niski,  ten wzrost o 2,5 % został przyjęty przez organy państwa odpowiedzialne za kulturę i media z umiarkowanym optymizmem. Wyniki badań uznano za dowód na zatrzymanie negatywnego trendu.

Według danych BN najwięcej czytają osoby między 15 a 19 rokiem życia (71 %) oraz uczniowie i studenci (73%).

Kobiety czytają znacznie więcej, niż mężczyźni jak i mieszkańcy dużych miast więcej niż mieszkańcy wsi i małych miast.

Fundamentalne znaczenie ma obecność książek w domu rodzinnym. Po książkę sięga aż 80% dzieci matek z wykształceniem wyższym. Do grupy najwięcej czytających należą także osoby z dobrą sytuacja materialną (54 %).

Na podstawie danych statystycznych można wyciągnąć wnioski, że zjawisko czytania i nieczytania wynika z czynników ekonomicznych (sytuacja materialna, wynagrodzenia, wielkość gospodarstwa domowego), edukacyjnych, demograficznych oraz przynależności do grupy społeczno-zawodowej, a nawet czynników polityczno-religijnych.

Artykuł powstał na podstawie raportu „Rynek książki w Polsce 2015″

 

Dodaj komentarz

Twój adres email będzie niewidoczny

*Subskrybuj nasz newsletter, aby nie przegapić najlepszych artykułów w serwisie!

Wpisz swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami.