Przekonaj się, jakim jesteś typem czytelnika


Ile ludzi na świecie, tyle sposobów czytania. Poniżej przedstawiamy kilka typów czytelników.

SPRINTER – Wyznaje zasadę, że w dzisiejszych czasach również czytanie wymaga tempa. Czyta szybko, często pomijając zbędne opisy, by jak najszybciej poznać zakończenie. Należy tu rozróżnić dwa podtypy  osób – te, które pożerają książki dla samej liczby oraz te,  które chcą przeczytać jak najwięcej tytułów, wyznając zasadę: „tak dużo książek, a tak mało czasu.” Statystyczny Polak czyta ok. 200 słów na minutę. Słynne postaci czytające ponadprzeciętnie szybko: John S. Mill, Franklin D. Roosevelt, John F. Kennedy, Kim Peek.

sprinter

SMAKOSZ – Czyta powoli, delektując się pięknem języka. Skupia się bardziej na formie, niż na treści. Uwielbia wypisywać fragmenty oraz zapamiętywać cytaty, które przypadły mu do serca.

smakosz

WSZYSTKOŻERNY – Ten typ czytelnika to współczesny konsument, który charakteryzuje się gustem otwartym – wszystkożernym. Nie wybiera w książkach, czyta różnorodną literaturę z wysokiej, ale także i z niższej półki.

wszystkożerny

KLASYKARZ – Nie przepada za współczesnymi książkami. Woli klasyki, najcenniejsze dzieła, które przeszły już do kanonu literatury. Czyta głównie teskty autorów, których znamy ze  szkoły – Tołstoja, Mickiewicza, Viktora Hugo, itd.

klasykarz

MĘCZENNIK- Czyta na siłę, nie opuszczając ani jednej linijki, nawet jeśli książka mu się nie podoba. Konsumuje każdą książkę do ostatniej strony, nie pomijając ani jednej linijki, bez względu na to, czy jest to nudny podręcznik, czy kompletnie nieudany kryminał.

męczennik

LUZAK – Nie przywiązuje się do książek, czyta je dla samej przyjemności. Z łatwością, bez wyrzutów sumienia potrafi odłożyć książkę, która go nudzi.

 

luzak1

POLIGAMISTA – Czyta równolegle, ponieważ dla niego jedna książka to stanowczo za mało. Zwykle czyta jedną obszerną książkę, której systematyczne czytanie zajmuje mu dużo czasu oraz dodatkową krótszą pozycję, zazwyczaj o zupełnie innej tematyce.

poligamista

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email będzie niewidoczny

*Subskrybuj nasz newsletter, aby nie przegapić najlepszych artykułów w serwisie!

Wpisz swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami.