Ranking najłatwiejszych języków świata

najprostsze języki świata Źródło: ebookfriendly.com

Dziś prezentujemy Wam listę języków, których według statystyk najłatwiej się nauczyć. Znajdziemy w niej kilka ciekawostek.

Zaskakujące jest m.in. to, że wśród najłatwiejszych języków świata znajduje się język francuski. Zwróćmy uwagę, że zestawienie zostało przygotowane przez anglojęzycznych badaczy, co tłumaczy fakt, że nie znajdziemy w nim języka angielskiego. Jak powszechnie wiadomo, język ten posiada jedną z  najprostszych gramatyk. Przy czym dla ścisłości należy dodać, że jest on łatwy do nauki od podstaw, ale posługiwanie się nim w umiejętny, elokwentny sposób, to już nie jest pestka.

najprostsze języki świata

Źródło: ebookfriendly.com

 

W powyższym rankingu znalazł się m.in. język hiszpański, którym posługuje się około 329 milionów osób. Mówi się, że ten język sam wpada do głowy. Nie znając konkretnych słów, można odgadnąć ich znaczenie. To wszystko przez podobieństwo hiszpańskiego do łaciny (a co za tym idzie, także do angielskiego).

Spójrzmy na przykład na tę listę słów:

la industria
el volcán
frecuentemente
el cóndor
la estrategia
el carnaval

Łatwe, prawda?

W rankingu mamy także język włoski. Podobnie, jak w przypadku angielskiego, jest on prosty do opanowania na początku nauki, jednak problem pojawia się na zaawansowanym etapie. Jest to jeden z najbardziej melodyjnych języków świata. Po włosku nawet słowo „nietoperz” brzmi uroczo i dźwięcznie – pipistrello :)

Szczerze mówiąc, zaskoczył nas język norweski na liście. Panuje przecież opinia, że jest to bardzo trudny język. Być może dlatego, że dla słowiańskiego ucha jest on nieco egzotyczny. Podobnie jak fiński, czy węgierski, który poprzez aglutynację tworzy tasiemcowe konstrukcje, brzmiące jak wyjęte z „Księgi tysiąca i jednej nocy”.

Okazuje się jednak, że konstrukcje gramatyczne w języku norweskim nie są tak skomplikowane jak w angielskim, niemieckim czy polskim – nie ma odmiany przez przypadki, ani odmiany czasownika przez osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres email będzie niewidoczny

*Subskrybuj nasz newsletter, aby nie przegapić najlepszych artykułów w serwisie!

Wpisz swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami.