TOP 10 fikcyjnych miejsc w literaturze

Czarnoksiężnik z krainy Oz

Kto z nas nie chciałby dotrzeć do fikcyjnych miejsc opisywanych w literaturze i podążać śladami swoich ulubionych bohaterów. Zebraliśmy dla Was 10 miejsc, do których możecie odbyć krótką podróż literacką.

1. Szkoła Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie – uczelnia kształcąca młodych czarodziejów, mieściła się w zamku o nazwie Hogwart. Hogwart został wymyślony przez J.K. Rowling, autorkę Harry’ego Pottera.

Hogwart

2. Dunland – kraina ze stworzonej przez J.R.R. Tolkiena mitologii Śródziemia. Dunland leżał na zachód od Gór Mglistych i na południe od Glanduiny. W czasach Wojny o Pierścieńbył zamieszkiwany głównie przez pasterzy i górali.

Dunland

3. Bullerbyn – Pierwowzorem Bullerbyn jest osada Sevedstorp niedaleko miasteczka Vimmerby, w którym urodziła się Astrid Lindgren w roku 1907. Jeszcze dziś można oglądać położone obok siebie trzy domy w Sevedstorp, gdzie rodzice przyszłej pisarki przeprowadzili się krótko po jej narodzinach i gdzie spędziła dzieciństwo.

bullerbyn4. Tajemniczy ogród – to powieść obyczajowa autorstwa Frances Hodgson Burnett oraz zapomniany, zamknięty od 10 lat i otoczony murem zakątek wielkiego parku okalającego posiadłość wujka Mary, Archibalda Cravena.

Tajemniczy ogród

5. Kraina Czarów – fantastyczna i nonsensowna kraina, w której główna bohaterka, Alicja, spotyka się z nielogicznymi zagadkami i przechodzi wiele metamorfoz.

Alicja w krainie czarów

 6. Kraina Oz – Gdzieś za kolorową tęczą mieści się magiczna kraina Oz, w której Dorotka rozpoczyna swoją niezwykłą przygodę.

Czarnoksiężnik z krainy Oz

7. Nibylandia – fikcyjna wyspa ze świata powieści Piotruś Pan J.M. Barriego, do której udają się dzieci, i z której przybywają. Nibylandia jest krainą Wiecznego Dzieciństwa, Marzeń i Wyobraźni.

nibylandia

8. Biblia – Raj. Obraz Hieronima Boscha.

Raj-Hieronim Bosch

9. Charlie i fabryka czekolady – powieść Roalda Dahla wydana w 1964 roku w Wielkiej Brytanii.

charlie i fabryka czekolady

10.  Utopia. Wizja krainy wiecznej szczęśliwości przedstawiona przez Thomasa More’a.

utopia

Dodaj komentarz

Twój adres email będzie niewidoczny

*Subskrybuj nasz newsletter, aby nie przegapić najlepszych artykułów w serwisie!

Wpisz swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami.