TOP 5 największych bibliotek

Chińska Biblioteka Narodowa

Istnieje wiele rodzajów bibliotek – akademickie, publiczne, szkolne a także specjalistyczne. W niniejszym zestawieniu prezentujemy 5 największych bibliotek na świecie. W niejednej moglibyśmy zamieszkać. A Wy?

1. Biblioteka Uniwersytetu Harvardu w Cambridge w Stanach Zjednoczonych

Biblioteka ta jest największą prywatną kolekcją spośród wszystkich uniwersytetów na świecie. Posiada ponad 13 milionów egzemplarzy. Ufundowano ją w 1638 roku, co czyni ją najstarszą w Stanach Zjednoczonych.

Biblioteka Harvard2. Brytyjska Biblioteka w Londynie

Kolejna biblioteka, która otrzymuje kopię każdej książki opublikowanej w kraju. Brytyjska Biblioteka w Londynie ma największą kolekcję przedmiotów z wielu krajów w różnych językach, liczącą ponad 15 milionów sztuk. Kolekcja ta jest tak różnorodna, że są tu cyfrowe zapisy jak i teksty wyryte na kamieniach. Jeśli chodzi o same książki to ma ich około 14 milionów z dużą ilością datowanych woluminów nawet na 2000 lat przed Chrystusem.

londyn

3. Biblioteka Rosyjskiej Akademii Nauk

Ufundowana przez cara Piotra I w 1714 roku. Otwarta dla pracowników naukowych i ludzi z wykształceniem wyższym. Każda naukowa książka czy publikacja musi mieć swój egzemplarz w tejże bibliotece, ten nakaz wprowadzono już rok po otwarciu biblioteki, dzięki czemu do tej pory udało się zebrać około 20 milionów woluminów.

Biblioteka Rosyjskiej Akademii Nauk

4. Chińska Biblioteka Narodowa

Utworzona przez rząd cesarski jako biblioteka stołeczna w 1909 roku, formalnie ogólnodostępna od upadku monarchii w 1912 roku. Jest największą biblioteką w Azji. W 2008 roku zbiory biblioteki liczyły łącznie 26 310 000 jednostek.

Chińska Biblioteka Narodowa

5. Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych

Największa biblioteka na świecie. Ma największą liczbę książek, nagrań, map i rękopisów, których jest ponad 33 mln.

Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych

 

Dodaj komentarz

Twój adres email będzie niewidoczny

*Subskrybuj nasz newsletter, aby nie przegapić najlepszych artykułów w serwisie!

Wpisz swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami.