Top 5 warszawskich kawiarni dla miłośników kultury


Można przeczytać na poszczególnych forach, że od kilku lat kawiarnie pełnią coraz częściej funkcję instytucji kultury, a przecież nie jest to wcale nowe zjawisko. „Wszelką rewolucję artystyczną wywołują kawiarnie” – mawiał Tadeusz Kantor. Już w dwudziestoleciu międzywojennym kawiarnie stanowiły główny ośrodek życia kulturalnego. Weźmy dla przykładu słynną kawiarnię „Pod Picadorem”, która od 1919 roku działała najpierw na Nowym Świecie, a potem w Hotelu Europejskim. Była miejscem spotkań grupy poetyckiej Skamander, do której należeli Jan Lechoń, Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Kazimierz Wierzyński i Jarosław Iwaszkiewicz.

Poniżej sporządziliśmy dla Was listę naszych ulubionych kawiarni, które stanowią jednocześnie kulturalną przestrzeń dzisiejszej Warszawy:

1. Księgarnia Wrzenie Świata

Uruchomiona we wrześniu 2010 roku na Gałczyńskiego 7 w Warszawie szybko stała się jednym z najciekawszych miejsc w stolicy. Klubo-księgarnia jest miejscem spotkań, lektury, ale również wydarzeń kulturalnych, których odbyło się do tej pory około 500.

wrzenie świata 2. Tarabuk

Tarabuk przez długi czas była ulubioną kawiarnio-księgarnią warszawskiego Powiśla. W nowej lokalizacji, w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa, księgarnia działa jeszcze prężniej. Prawie codziennie można tu skorzystać z bogatej oferty spotkań, wykładów lub koncertów. W menu znajdują się słodkie przekąski, lemoniady, herbaty i kawa parzona na wiele sposobów.

tarabuk3. Pardon, To Tu’

Pardon, To Tu’ mieści się w samym centrum Warszawy. Poza klubokawiarnią posiada również małą księgarnę i sklep płytowy (winyle i cd). ‚Pardon, To Tu’ jest również miejscem, w którym odbywają się regularnie warsztaty plastyczne dla dzieci, spotkania autorskie i przede wszystkim koncerty.

pardontotu4. Cafe Kultura

Cafe Kultura charakteryzuje się nie tylko przytulną przestrzenią oraz ciekawym menu, ale również bogatą ofertą artystyczną. W kawiarni regularnie odbywają się imprezy skierowane do różnych grup odbiorców. Wspólnym mianownikiem jest oczywiście kultura – organizowane są liczne koncerty o wysokich walorach artystycznych, wernisaże, spotkania autorskie,  spotkania szantowe, prezentowane są małe formy teatralne.

cafe kulturalna5. Kawiarnia Kafka

Kawiarnia Kafka na Powiślu słynie z kawy, książek i leżaków. Potocznie nazywana również właśnie “leżakami”. Mieści się na ulicy Oboźnej 3 i na przyległym skwerze.

kafka

 

Dodaj komentarz

Twój adres email będzie niewidoczny

*Subskrybuj nasz newsletter, aby nie przegapić najlepszych artykułów w serwisie!

Wpisz swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami.