Turniej cieni – znakomita powieść Elżbiety Cherezińskiej

Turniej cieni

W śniegach Syberii, na gorących piaskach afgańskich pustyń i wybrzeżach Morza Czarnego trwa Wielka Gra, nazywana przez Rosjan Turniejem Cieni. Bohaterowie rzucają cienie, ktoś jednak pociąga za sznurki marionetek.

W Wielką Grę, czyli rozgrywkę między Rosją a Wielką Brytanią, w której stawką jest Afganistan, wplątane są losy Polaków.

Za sprawą Elżbiety Cherezińskiej możemy zanurzyć się w naprawdę fascynujący czas historyczny. Lata 30. XIX w. Upadło powstanie listopadowe, a uczestniczący w nim żołnierze polscy zostają siłą wcielani do carskiej armii. Ci, którym udało się uniknąć tego losu, lądują na emigracji, najczęściej francuskiej. To spotkało Rufina Piotrowskiego, niedoszłego zakonnika. Mężczyzna tęskni za Polską, wypatruje każdej okazji, by wrócić na ojczystą ziemię, a dzięki kontaktowi z pewnym angielskim dziennikarzem, sprawa nieoczekiwanie nabiera realności. W dalekiej Azji, na rzecz carskiej Rosji, pracuje z kolei Jan Prosper Witkiewicz, (tak, spokrewniony z Witkacym) – genialny zesłaniec, a później jeden z najwybitniejszych tajnych agentów w dziejach, który działając z ramienia Rosji, w rzeczywistości wykonywał wallenrodowską robotę, na rzecz wciągnięcia Wielkiej Brytanii w wojnę z Rosją. Kolejny z Polaków, Adam Gurowski, uczeń Hegla i przyjaciel Heinego, po klęsce powstania, odkrywa w sobie miłość do Rosji, tworząc na jej cześć pochwalną literaturę. Tym samym traci w oczach większości rodaków jakikolwiek szacunek.

Turniej Cieni to znakomita lektura, którą polecam nie tylko miłośnikom lieratury historycznej, jak i po prostu, dobrej książki.

Elzbieta-Cherezinska-Turniej-Cieni

 

 

 

 

 

 

 

 

Ebook z rabatem -15% do zakupienia w sklepie Book and Walk.

Wersję papierową znajdziecie tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email będzie niewidoczny

*Subskrybuj nasz newsletter, aby nie przegapić najlepszych artykułów w serwisie!

Wpisz swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami.