Literatura chrześcijańska wcale nie jest taka zła

jezus

Termin literatura chrześcijańska zazwyczaj wywołuje awersję u czytelnika. Nie jest to dużym zaskoczeniem, ponieważ trudno jest znaleźć beletrystykę chrześcijańską na dobrym poziomie. Są jednak autorzy książek o tematyce religijnej, którzy łamią ten stereotyp.

Czym tak naprawdę jest literatura chrześcijańska? Co się do niej zalicza?

W powszechnym mniemaniu kategoria ta grupuje utwory literackie oraz pisarzy, którzy poruszają tematy związane z religią chrześcijańską i są adresowane do osób wierzących. Książki z tego gatunku na ogół uważa się za literaturę niższych lotów. Ale jeśli literatura chrześcijańska w trafny, a nie sztuczny, dogmatyczny sposób porusza kwestię podstawowych, ludzkich wartości, to dlaczego nie może być to dobra literatura?

książki katolickie

Takie są na przykład książki amerykańskiej powieściopisarki chrześcijańskiej Francine Rivers.

Ta niezwykle twórcza autorka znana jest polskim czytelnikom przede wszystkim z trylogii historycznej „Znamię Lwa”. Francine Rivers przedstawia nam w nieco innym świetle znane wszystkim charakterystyczne przypowieści i uniwersalne wartości niesione przez Biblię.

francine rivers

W książkach Francine Rivers znajdziemy historie fikcyjne, oparte na faktach lub na wyobraźni w różnej przestrzeni czasowej, ale zawsze przekazujące wartości moralne, a zatem wartości uniwersalne.

Autorka kreśli portrety zróżnicowanych postaci (wcale nie jednowymiarowych, papierowych), stawia je w obliczu życiowych dylematów, każe podejmować decyzje – nie zawsze oczywiste. Świetnie wykorzystuje ten gatunek literatury do przekazywania wartości moralnych, wartości chrześcijańskich, nauczania ewangelii za pomocą treści i bohaterów fikcyjnych, bez natrętnej dydaktyki. Jedną z jej najlepszych powieści jest „Szofar zabrzmiał”.

szofar zabrzmiał

Jest w tej książce bardzo ciekawy, oryginalny wątek obyczajowo-uczuciowy.

Dokąd ma się udać żona pastora zajętego sprawami Kościoła po pomoc, gdy jej małżeństwo się rozpada, a jej życie wymyka się spod kontroli? Jak pokonać samotność w związku?

Wszystkie e-booki Francine Rivers znajdziecie tutaj za pół ceny.

Przecenione e-booki o tematyce religijnej wydawnictwa BoguLandia znajdziecie tutaj aż o -50% taniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email będzie niewidoczny

*Subskrybuj nasz newsletter, aby nie przegapić najlepszych artykułów w serwisie!

Wpisz swój adres email i bądź na bieżąco z nowościami.